fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Kontrowersje po nowych zwrotkach Freeze Corleone.

Kontrowersje po nowych zwrotkach Freeze Corleone.

by lukasz
526 wyświetleń

W sieci pojawił się nowy utwór “Haaland”, niemieckiego rapera Luciano, w którym Freeze Corleone dograł gościnną zwrotkę. Kawałkiem zainteresowali się lokalni politycy z departamentu Alpy Nadmorskie (06).

Sprawa dotyczy tych wersów:
“En défense j’suis Kalidou, t’es Lenglet (Ah)
Burberry comme un grand-père anglais (Anglais)
J’arrive dans l’rap comme un camion qui bombarde à fond sur la (Skrrt, eh)…”

Co możemy przetłumaczyć jako:
“W obronie jestem Kalidou (Koulibaly), ty jesteś Lenglet.
Burberry jak angielski dziadek.
Wjeżdżam w rap jak ciężarówka bombardująca mocno…”
Pomimo wielokropka wielu widzi rym “promenade des Anglais” na końcu jego zdania.

W tym miejscu Freeze Corleone potencjalnie nawiązuje do ataku w Nicei, podczas którego sprawca prowadził ciężarówkę wjeżdżając w tłum ludzi. Może być również tak, że Freeze odnosi się do innego ataku, tym razem zlokalizowanego w Londynie (stąd powiązanie), podczas którego eksplodowała ciężarówka pełna bomb.

Szybka reakcja polityków

Burmistrz Nicei Christian Estrosi ogłosił, że chce złożyć skargę na rapera Freeze’a Corleone po tym, jak w jednej z jego utworów dyskretnie nawiązał on do ataku terrorystycznego, do którego doszło na Promenadzie Anglików w 2016 roku. W wiadomości opublikowanej na swoim koncie Threads napisał dokładnie to:
„Kolejna nikczemna prowokacja ze strony rapera, który wykorzystuje tragedię 14 lipca w Nicei do wywołania szumu, wykorzystując islamistyczny atak, w wyniku którego w naszym mieście zginęło 86 osób ”.

Ta sama historia dotyczy zastępcy Alpes-Maritimes, Érica Ciottiego. W “X”(dawniej Twitter) potępił „nowy krok w stronę tego, co niesławne” i potępił „ohydną insynuację”. Szef LR żąda, aby Freeze Corleone został „postawiony przed sądem za propagowanie terroryzmu”.

Freeze robi swoje

Freeze Corleone nie są obce kontrowersje. Issa Lorenzo Diakhaté (prawdziwe nazwisko) tworzył niejednokrotnie wersy uznane za antysemickie i rasistowskie, co spowodowało, że władze lokalne chciały zakazać jego koncertów, np. w Rennes, Paryżu i Nantes.
W 2020 roku, po wydaniu jego albumu „The Phantom Menace”, którego niektóre teksty uznano za antysemickie , paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „prowokowania do nienawiści rasowej” i „rasistowskich zniewag”. „Zabij na całe życie, pieprzyć Rothschilda, pieprzyć Rockefellera. Przyjeżdżam zdeterminowany jak Adolf w latach trzydziestych XX wieku” – to jedno ze zdań, które wówczas szokowało ludzi.

Aktualizacja artykułu – 13.02.2024

Kilka dni po wydaniu nowego utworu z kontrowersyjnymi tekstami raper Freeze Corleone ogłasza, że ​​chce złożyć skargę o zniesławienie przeciwko burmistrzowi Nicei i zastępcy prezydenta Alpy-Maritimes. W komunikacie prasowym skierowanym do prokuratora Nicei Damiena Martinelliego, zastępcy Alpes-Maritimes Erica Ciottiego i burmistrza Nicei Christiana Estrosi zespół rapera Freeze’a Corleone ogłosił we wtorek, 13 lutego, zamiar złożenia wniosku dwie skargi o zniesławienie skierowane przeciwko Christianowi Estrosi i Ericowi Ciottiemu, „aby mogli przyjść i wytłumaczyć się przed sędziami w sprawie głosów, które słyszą”„Poprzez wiadomości publikowane na portalach społecznościowych, uznali za słuszne zniesławienie Freeze’a Corleone, wymyślając sami teksty, które postanowili dodać do wersetu artysty, aby następnie móc go potępić”. 

Poniżej cała treść oskarżenia:

Kontrowersje po nowych zwrotkach Freeze Corleone.