Strona Główna NewsyAktualności Zmarł Tepa z Les Specialistes

Zmarł Tepa z Les Specialistes

by Tymek
104 wyświetleń

Smutne wiadomości spłynęły do nas wczoraj wieczorem. Po miesiącach walki z rakiem w wieku 48 lat zmarł Tepa raper przez lata związany z grupą Les Specialistes.

Tepa urodził się 22 października 1971 r. w Saint Denis (Seine-Saint-Denis). Dzięki swojemu starszemu bratu, producentowi Mysta D. Tepa odkrywa hiphop w latach 90tych. W 1995 roku wraz z Princess Aniès zakłada grupę Les Spécialistes. Jest to jeden z nielicznych duetów w historii francuskiego rapu w którym rapuje kobieta i mężczyzna.
Jego pierwszy występ jako ukazuje się w 1996 roku na kompilacji „Guet-Apens”, którą produkuje m.in. jego starszy brat a także raperzy związani z kultową uliczną grupą Expression Direkt. Tepa trafia do utworu „Apocalypse Now” z Weedy & Le T.I.N z Expression Direkt, Papifredo, Stor.K & Abuz.

Rok później ukazuje się producencki album Mysta.D – „L’Invincible Armada”, na który producent związany z grupą D.Abuz System, zaprasza najgorętszych MC’s tamtych czasów: Expression Direkt, Stor K., a także członków ekip Time Bomb (Oxmo Puccino, Cassidy, Pit Baccardi) i Mafia K’1 Fry (113, Rohff, Kery James). Tepa gości na płycie w kilku numerach w tym m.in. „Aux armes” z Abuz i Rim K (113) oraz wspólnym kawałku z Pitem Baccardi i Cassidy z Les X a.k.a X-Men.

Przez następne dwa lata Tepa pracował w renomowanych wytwórniach, takich jak Nouvelle Donne czy Neochrome, przed wydaniem pierwszego albumu Les Specialistes w 1999 roku.

Odtąd jego uwaga skupia się na grupie i wraz z Princess Anies podpisują umowę z wytwórnią IV My People. W wytwórni Kool Shen’a z NTM grupa wydała swój drugi album „Reality Show” w 2005 roku.

Podczas gdy IV My People wkrótce potem się rozpada, Tepa popada w konflikt z legendą NTM, zarzucając Kool Shen’owi oszustwa finansowe i nie rozliczenie się za wspólną trasę koncertową.

Raper szuka także nowych projektów i po zawieszeniu działalności przez Les Specialistes tworzy nową grupę Box Office wraz z raperami Aki i Atis.
Pod koniec 2006 roku, po ponad 10 latach w branży muzycznej, Tepa wydał swój pierwszy solowy album „Hall of Fame Vol. 1 – Dernier Survivant”.

W 2009 roku wydał mixtape „L’Oeil ouvert” oraz wspólny album „Ennemis d’etat” z Atis’em jako Box Office. Tepa wycofuje się nieco z rapowej sceny i daje tylko kilka pojedynczych występów (En special guest vol.1 – Nasme, Musique nuisible – G-zon, Eurostarz d’Atis…).
Tepa rozpoczął działalność polityczną w 2009 r. w partii UPR z której odchodzi w 2012 r. W 2014 r. uruchamia Meta TV, telewizję internetową. Jest jedynym gospodarzem programów Meta TV. Jest w pierwszym okręgu wyborczym Seine-Saint-Denis w wyborach parlamentarnych w 2017 r. W pierwszej turze uzyskał wynik 0,2%. W tym samym roku, po sporach finansowych z członkami Meta TV, opuścił stowarzyszenie i uruchomił swoją stronę internetową Patriote.info. Na początku 2019 raper poinformował o swoich problemach ze zdrowiem. Zmarł 14 listopada 2019. RIP

Miałem okazję spotkać się z Tepa w jego domowym studio w Epinay sur Seine w 2007 roku. Efektem tego był utwór „Ma Cause”, który w 2015 trafił na album producencki MilionBeats – „Le rap francais vu de la Pologne”. Utwór wcześniej trafił też na mixtape wyprodukowany przez Tytuza „Miejski sport”.

Zobacz także