Strona Główna NewsyAktualności 33 raperów przeciwko brutalności policji

33 raperów przeciwko brutalności policji

by Tymek
200 wyświetleń

„13’12 Contre Les Violences Policières” kawałek, który nagrało 33 raperów przeciwko brutalności francuskiej policji. Projekt zainicjowało stowarzyszenie On n’a qu’un visage, z siedzibą w Ivry Sur Seine (Val de Marne). Zebrano ponad 1000 Euro na realizację projektu i przekazanie środków rodzinom ofiar przemocy policyjnej.

Temat ten jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Ustawa o „globalnym bezpieczeństwie” , przyjęta przez francuski parlament w pierwszym czytaniu 24 listopada, wzbudziła sporo kontrowersji m.in. przez art. o karaniu osób rozpowszechniających zdjęcia i obrazy mogące pomóc zidentyfikować policjanta w czasie akcji. Nawet jeśli Minister Spraw Wewnętrznych Gérald Darmanin obiecał zmiany artykułu po oburzeniu kilku instytucji, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich, prawo zostało już ogłoszone.

Jak na ironię, w weekend przed przyjęciem ustawy doszło do brutalnego pobicia Michela Zeclera , producenta muzycznego, który został zmasakrowany w swoim studio w 17. dzielnicy Paryża przez policjantów, za brak maseczki. O sprawie donosiły nawet polskie media.

Autorzy akcji przyznają:

Oczywiście nie czekaliśmy, aż sprawa Zeclera ujawni skalę nadużycia władz naszego kraju. Jesteśmy oszołomieni ciszą młodych ludzi w tej sprawie, ciszą odnoszących sukcesy francuskich raperów, bardziej zajętych ucieczką po wypadku samochodowym, który spowodowali lub wyzywających się nawzajem za pośrednictwem mediów społecznościowych… 33 artystów zostało zaproszonych do ułożenia swoich wersów aby uzyskać czas 13 minut i 12 sekund (1312 oznacza skrót ACAB – All Cops Are Bastards – przyp. redakcja) i wzmocnić swoje niezadowolenie wobec policyjnej przemocy. Projekt przypomina to, co zostało zrobione w przeszłości ze słynnym „11’30 Contre Les Lois Racistes” w 1997 roku czy „16’30 Contre La Censure” w 1999 roku.

Mimo 23 lat jakie dzielą te projekty, widać, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Przypomina się o tym we wstępie Ramata Dieng, siostra Lamine Dieng, który zmarł w wyniku ataku przeprowadzonego przez policję w 2007 roku. Stwierdza, że ​​w latach 1977–2019 z rąk francuskich policjantów zginęło, aż 676 osób, których rodziny wciąż szukają sprawiedliwości, w większości przypadków bezskutecznie.

Lista raperów, którzy wzięli udział w utworze:
L’1consolable
Djamhellvice
Monsieur M
Res Turner
Skalpel
Sticky Snake (L’Alerte Rouge)
Nodja
Nada
Ywill (La Jonction)
Tideux
Démos (ACS)
Fl-How
Turiano (HPS)
Saknes (La Jonction)
K.Oni
Gaïden
Ben Akara (HPS)
Siren
Mod Efok
Fik’s Niavo (Ul’Team Atom)
VII
Temsis (ACS)
Aladoum
Original Tonio
Templar (Ul’Team Atom)
Lili (CREW Z.1.D)
Saïdou (Sidi Wacho)
E.One (Première Ligne)
Erremsi
Kaïman Lanimal
Kimo (Libres Ratures)
Akeron
Billie Brelok