Strona Główna NewsyAktualności 8 francuskich teledysków inspirowanych kinem

8 francuskich teledysków inspirowanych kinem

by Tymek
291 wyświetleń

Filmy i seriale to nieodłączna inspiracja rapowych kawałków. Twórcy klipów coraz chętniej sięgają też po formaty fabularne jak np. kultowy klip IAM – Petit Frere, Trylogia Tandem, Seria klipów PNL czy chociażby współpraca Kery James i Mathieu Kassovitza przy klipie XY.
My wybraliśmy dla Was 8 teledysków w mocny sposób inspirowanych różnymi tytułami ze światowego kina. Tak więc bierzcie popcorn i miłego seansu.

Filmowe inspiracje

Disiz la Peste – J’pete les plombs / Upadek

Debiutancki singiel Disiz la Peste – J’pete les plombs sporo namieszał w momencie premiery. Muzyka i klip do utworu inspirowane są filmem Upadek w reżyserii Joela Schumachera z Michael’em Douglasem w roli głównej.

Don Choa – Dr Hannibal / Milczenie owiec

Najbardziej szalony członek Fonky Family na początku 2000 roku wiedział, jak zdystansować się od twórczości grupy i zaspokoić własne eksperymenty artystyczne. W klipie do kawałka Dr Hannibal widać i słychać inspiracje postacią dr Hannibala Lectera z Milczenia Owiec, a także innymi postaciami z thrillerów i horrorów z epoki.

Busta Flex & Disiz la Peste – Volte Face, Volte Flow / Bez twarzy

Druga część kompilacji Premiere Classe opierała się na zestawieniu mc’s w opozycji do siebie. Tytuły kawałków zaczerpnięte były z filmów, ale tylko jeden z tych teledysków do kompilacji bazował w jakiś sposób na filmie. Chodzi tu o numer Busta Flex i Disiz la Peste – Volte Face, Volte Flow, opartego na filmie Bez Twarzy. O wiele bardziej ciekawy niż sam klip jest patent z jakiego skorzystali obaj raperzy, którzy w tym utworze wymienili się swoim flow.

Booba – OKLM / Drive

Booba w roli Ryana Gosslinga? Sprawdźcie jak radzi sobie B2O w swojej interpretacji filmu Drive w klipie do kawałka OKLM.

Nessbeal – Force et Honneur / Gladiator

Nessbeal to świetny raper, który niestety zniknął gdzieś z radarów francuskiej sceny. W jednym ze swoich klipów Force et Honneur, możemy zobaczyć go w roli gladiatora, co przywołuje oczywiste skojarzenia z postacią Maximusa granego przez Russella Crowe w filmowym hicie Ridleya Scotta.

Booba – PGP / Człowiek z blizną

Człowiek z blizną to postać, którą inspirowały się generacje raperów na całym świecie. Nie inaczej było we Francji gdzie Tony Montana przewijał się w setkach tekstów raperów. Swój utwór do gry opowiadającej losy Scarface nagrał Rohff, my jednak przypomnimy obrazek jaki wydał jego adwersarz Booba, który mocno zainspirował się filmem Briana de Palmy w teledysku PGP.

Romeo Elvis – Chocolat / Charlie i Fabryka Czekolady

Belg Romeo Elvis opowiada o uzależnieniu, mniej lub bardziej kolorowym, w scenografii rodem ze świata „Charlie i fabryka czekolady” Tima Burtona. Tyle że tutaj Willy Wonka nosi grill na zębach i uniemożliwia dzieciom pożarcie tych słynnych czekoladek, które mogą zrujnować ich przyszłość.

Vald – Journal Perso 2 / Taksówkarz

W jednym z poważniejszych kawałków w swojej dyskografii – Journal Perso 2, Vald wciela się w postać Travis Bickle, którego grał Robert de Niro w kultowym filmie Taksówkarz. Sprawdźcie jak w tej roli sprawdził się młody raper.

Bonus:

Flynt feat. Orelsan – Mon Pote

Ten teledysk to prawdziwy majstersztyk! Flynt wraz z Orelsanem rapują o przyjaźni, towarzyszy im świetny klip w którym wcielają się w postacie i sceny z klasycznych filmów wspominając chociażby Mechaniczną pomarańczę, Nienawiść, Pulp Fiction, Men in Black, Fight Club, Kac Vegas, Foresta Gumpa i wiele innych. Sprawdźcie koniecznie.

Zobacz także