fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Gomorra i francuski rap

Gomorra i francuski rap

by Tymek
1715 wyświetleń

Wiele filmów i seriali odcisnęło swe piętno w rapowych kawałkach, od “Człowieka z blizną” przez “Nienawiść”, “Miasto Boga” po “The Wire”, “Grę o Tron” czy ostatnio “Dom z Papieru”. Przy okazji niedawnej premiery czwartej serialu “Gomorra” postanowiliśmy przypomnieć kilka francuskich kawałków w których pojawiają się motywy związane z ciemną stroną Neapolu.

Telewizyjna adaptacja bestsellerowej powieści Roberta Saviano (i jej kinowej ekranizacji z 2008 roku), przedstawia wojnę o władzę rozgrywającą się w Camorrze, neapolitańskiej mafii, na tle społecznej nędzy, podłych zabójstw i handlu narkotykami.
Ciemne uliczki i osiedla Neapolu przedstawione w serialu oraz perypetie mafijnej rodziny Savastano trafiły na podatny grunt i szybko stały się mocną inspiracją dla francuskich raperów.

W czerwcu 2015 roku Gomorra rozpoczeła swój przełom wśród miłośników rapu we Francji. Podczas gdy duet PNL powoli przygotowuje wydanie swojego pierwszego albumu, ujawnia klip “Le monde ou rien”, który pozwolił grupie eksplodować (obecnie klip przekroczył już barierę 100mln wyświetleń!). Obraz został nakręcony w jednej z owianych złą sławą dzielnic północnego Neapolu – Scampia. Dzielnica ta jest twierdzą Camorry i głównym wystrojem serii Gomorra.

Kilka miesięcy później w podobnym kierunku wybiera się raper SCH. Cel to nakręcenie w Scampii klipu do kawałka “Gomorra”. Sam raper stylówką przypomina jednego z bohaterów serialu – Salvatore Conte, nie robi to jednak wrażenia na lokalsach i ekipa sama przyznaje, że kręcenie klipu na osiedlu kosztowało ich kilkaset euro. Anthony Teror, reżyser klipu potwierdził, że lokalni dealerzy wyznaczyli czas nagrania do godziny 13. Po tym okresie ekipa filmowa musiała wynieść się z terenu osiedla, w obawie, że użycie dronów do kręcenia klipu, ujawni ich kryjówki.

Kolejnym raperem, który zdecydował się nagrać teledysk w scenerii znanej z serialu jest Sadek. Który w 2017 wypościł klip do kawałka “Napoli”.

Przejażdżkę po ulicach Neapolu w swoim klipie 500e zafundował sobie także weteran z grupy 113 – Rim K.

Oprócz samych teledysków kręconych w Neapolu, również teksty francuskich raperów są pełne odniesień do postaci i elementów fabuły Gomorry. Dlatego wielu raperów nie zapomina wspomnieć o włoskiej serii w swoich tekstach – Lacrim, Sadek, Sofiane, YL, Ninho, Seth Gueko, Jok’Air, Soprano i oczywiście PNL.

Ale najbardziej zagorzałymi fanami serii z pewnością pozostaną JuL i SCH, pierwszy poświęcił cały kawałek postaci “Ciro”, który zdaje się zdecydowanie go irytować (“Savastano, z którymi chcesz się zmierzyć? Jesteś zdrajcą…”), podczas gdy ten drugi uczynił świat mafii śródziemnomorskiej jednym z głównych inspiracji swojego rapu na ostatnim albumie “Jvlivs”.

Nam jednak w pamięci zostały chyba najbardziej wersy Jeff Le Nerf z kawałka “Fidele au poste” – “Mam wiadomości dla młodych ludzi zafascynowanych Ciro. […] Nie musisz mieszkać w Neapolu, żeby zostać spalonym przez policję. […] Wątpię, czy twója matka jest jak Donna Imma”. Sprawdźcie krótką playlistę francuskich kawałków inspirowanymi światem Gomorry.

Playlista special Gomorra na Spotify:

Zobacz także