fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Robert Lewandowski we francuskich kawałkach rapowych

Robert Lewandowski we francuskich kawałkach rapowych

by lukasz
2797 wyświetleń

Piłka nożna to nieodłączny element inspiracji do tworzenia rapu we Francji. Podczas cotygodniowych premier albumów, od lat występują nawiązania do nazwisk piłkarzy, nazw drużyn, wydarzeń meczowych, sukcesów sportowych oraz przywiązań do barw klubowych. Bywało, że francuscy piłkarze występowali w teledyskach, a nawet udzielali się na mikrofonie. Śledząc rapową scenę we Francji, wielokrotnie słyszeliśmy nazwisko polskiego piłkarza – Roberta Lewandowskiego. Postanowiliśmy zebrać utwory doceniające piłkarski talent i umiejętności kapitana reprezentacji Polski.

Elh Kmer

Zaczynamy od kawałka “Lewandowski” nagranego przez rapera Elh Kmer. Autor numeru w teledysku dumnie prezentuje się w koszulce Roberta. Na tyle dumnie, że po publikacji teledysku w naszym serwisie, polskie portale informacyjne zaczęły robić z tego numeru sensację. Mowa między innymi o: Onet, Radio Zet, WP, Wprost, Interia, Polsat Sport, CGM, Fangol, Glamrap, Popkiller, Wmeritum. Wracając do samego kawałka, nie ma porównań do polskiego napastnika, określeń jego stylu gry, techniki, stylu życia lub narodowości. Jeśli chodzi o treść, w kawałku zostało dwukrotnie użyte nazwisko polaka, bez większych puent niż Hat trick – Lewandowski.

JUL, SCH

Dwie mocne ksywki z Marsylii i prawie 60 milinów wyświetleń. JuL niejednokrotnie udowadniał że jest fanem piłki nożnej. Raper jako fan Olympique Marseille, w kawałkach potrafi podziwiać piłkarskie umiejętności zawodników innych drużyn. JuL zaczął swoją zwrotkę od docenienia stylu życia i gry polskiego piłkarza, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie francuską młodzieżą.

Mogli skończyć jak Lewandowski
Ale młodzi ludzie chcą pieniędzy, teraz sprzedają na narty (kreski)

Heuss L’enfoiré

Raper Heuss L’enfoiré cztery lata temu dostrzegł talent Lewego do strzelania bramek. Mamy głęboką nadzieję, że pozostałe wersy dotyczą Vladimira – bohatera dostępnego w grze komputerowej League of Legends.

Podwójna szklanka whisky
Uderzenie jak Lewandowski
Nie zobaczysz, że nadchodzi
Jak wtedy, gdy strzela
jak Vladimir

Raper ponownie mówi o polskim napastniku, kończąc teledysk strzałem Lewego.

JUL

Tym razem Jul docenił wyczyn Roberta w meczu Ligi Mistrzów. 24 kwietnia 2013 roku Lewy ośmieszył Real Madryt i wbił cztery gole w półfinale Ligi Mistrzów.

Rzut wolny jak Payet, 500 koni w Cayenne
Wrzuciłem 4 dźwięki w nocy, Lewandowski w Bayern

Soso Maness, Nahir

Kawałek pochodzi z albumu promującego film ‘Narkoprzygody Hediego i Cokemana’. W Polsce dostępny na platformie Netflix. Oprócz imponujących ksywek na składance audio, w filmie występuje raper Sadek. Sama produkcja nie zbiera wielu pozytywnych recenzji. Jednak jak na francuską komedię przystało, kilkukrotnie można się uśmiechnąć. Nie polecamy oglądać “na trzeźwo”. We wskazanym przez nas kawałku obecność polskiego piłkarza objawia się w nazwie utworu oraz refrenie (“mamy Lewandowskiego”).

Sasso

Sasso w lutym tego roku wystąpił w audycji Planète Rap. Utalentowany raper porównał swoje możliwości rapowania, do formy piłkarskiej polskiego napastnika.

Dla rodziny narażam swoją przyszłość, nie widzisz, że nadchodzę, jestem lisem: Lewandowski

Soso Maness

Marsylski raper w Planète Rap w sąsiadujących wersach nawinął o tym, że słucha Salifa oraz docenia kartę polskiego zawodnika w grze FIFA.

Bosh, Heuss l’Enfoire

Bosh zaliczył udany debiut aktorski we francuskim serialu Validé, emitowanym w Canal+. Do imprezowego kawałka zaprosił Heuss l’Enfoire. Wspomniany raper docenia kunszt oddawania strzałów takich piłkarzy jak Lewy oraz Zlatan. Teledysk zebrał ponad 20 milionów wyświetleń.

Timal

Raper w swojej muzyce, mówi o tym, czym żyje, więc to przemawia do większości ludzi. Porównuje się do Lewandowskiego, świetny napastnik i bardzo skuteczny, jak Timal.

“zawsze sprawny jak Lewandowski”

Gaïden

We Francji popularna jest walka na słowa – Rap Contenders. Legendą battle-rapowej ligi jest Wojtek – francuski raper pochodzący z Polski, reprezentant 95 departamentu. Tym razem w pojedynku to jego rywal Gaïden wspomniał o polskim napastniku i jego pochodzeniu.

“Na rynku transferowym nie jesteś wart nawet dziesięciu funtów.
Masz korzenie Lewandowskiego i raka Abidala”

13BLOCK

Ekipa 13BLOCK wystąpiła w OKLM Radio i osiągnęła prawie milion odsłon. Nie obyło się od wersów ‘polska wódka’ oraz ‘nazywaj mnie Lewandowski’.

Kaz

Nieznany wcześniej czternastolatek otrzymał zaproszenie do Skyrock i zebrał ponad 500.000 wyświetleń w niecały rok!

Wspomnienie Roberta Lewandowskiego pojawia się w wielu innych kawałkach. Między innymi na albumie “Le Classico Organisé” w kawałku Gomorra, u Jula w kawałku Bravo oraz albumie ‘Le Rap Francais Vu De La Pologne’ wydanym w 2015 roku. Mniej znani raperzy często nazywają kawałki nazwiskiem polskiego zawodnika. Przy formie Lewego na przestrzeni ostatnich kilku lat, jesteśmy pewni, że ten trend będzie zachowany.

Autor:
Łukasz Cisek