Strona Główna NewsyAktualności Zmarł jeden z pionierów francuskiej sceny

Zmarł jeden z pionierów francuskiej sceny

by Tymek
117 wyświetleń

Smutna wiadomość dotarła do nas z Paryża, w wieku 61 lat zmarł jeden z pionierów francuskiej sceny – Lionel D.

Pod koniec lat 80tych Lionel D. wraz z DJ Dee Nasty prowadził kultową audycję DeeNastyle w Radiu Nova. To właśnie na falach tej audycji po raz pierwszy szersza publiczność mogła usłyszeć takich wykonawców jak EJM, Sleo, Nec Plus Ultra, Minister Amer, New Generation MC’s, MC Solaar, Soon E MC oraz Assassin i NTM. Lionel D był jednym z pionierów rapowania w języku francuskim . W 1990 roku raper wydał solowy album „Ya pas de probleme”, który był pierwszym w historii francuskiego rapu albumem wydanym przez majorsa (Sony).

Poruszającą wiadomość opublikował jego wieloletni kompan DJ Dee Nasty:

Witam wszystkich, myślę, że to do mnie należy oficjalne ogłoszenie śmierci naszego przyjaciela, mojego brata Lionela Eguenty, pseudonim Lionel D. Zmarł tej nocy 25 lutego około 3 nad ranem w Londynie, gdzie mieszkał przez prawie 20 lat. Poszedł na pogotowie szpitala Princess Royal University z powodu silnego bólu brzucha, a potem nagle upadł i doznał zawału serca. W każdym razie jego serce zamarło i nie można go było ożywić. Osoba ze szpitala zadzwoniła do mnie dziś rano o 9 rano, aby przekazać mi smutne wieści, ponieważ mój numer był jednym z 3 kontaktów zawartych w jego telefonie. Mieszkał w Londynie od początku 2000 roku głównie z powodu wrogości francuskiej społeczności hip-hopowej wobec jego osoby. Właśnie ustaliłem z konsulatem francuskim, aby uzyskać paszport, aby mógł wrócić do Francji, gdzie miał nadzieję, że w końcu zacznie swoje życie od nowa.
Lionel nie ma już rodziny, jest tam uważany za persona non grata i może zostać skremowany w najbliższych dniach, a jego prochy wyrzucane z prochami anonimowych osób. Jest to nie do przyjęcia, a przede wszystkim bardzo niesprawiedliwe wobec kogoś, kto nie zepsuł ani nie oszczędził swojego życia. Niech jego śmierć będzie godna i należna dla artysty, którym był. Z tego powodu poprosiliśmy wszystkich, którzy mogą mu pomóc w spokoju i aby jego legenda przetrwała. Mamy nadzieję, że ludzie, którzy mają siłę, której ja nie mam (Ministerstwo Kultury? I inne instytucje), zrobią najlepiej dla MC Lionela D, pioniera rapu we Francji.
Będę cię informować na później. Dee Nasty

Zobacz także