fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Benjamin Epps – Nowa nadzieja francuskiego rapu

Benjamin Epps – Nowa nadzieja francuskiego rapu

by lukasz
598 wyświetleń

Niespodziewanie przedarł się przez ruiny francuskojęzycznego rapu zduszonego przez mainstream, zumbę i syntetyczne beaty. Zainspirowany rapem z lat 90, oferuje muzykę, która przemawia do tych, którzy z sentymentem wracają do złotych lat francuskiego rapu. Jego styl to Boom-Bap, niejednokrotnie wypełniony samplami z muzyki Soul i Jazz.

Benjamina Eppsa można rozpoznać po wyjątkowo wysokim głosie, który kontrastuje z mrocznością jego wersów, między innymi:

mój album uderzy mocniej niż pas mojego ojca”.

W zupełności mu to nie przeszkadza, zwierza się w wywiadzie dla Interlude:

jesteśmy w sytuacji, w której wszyscy MC wydają się rapować hiper męskimi głosami, bardzo poważne… lubię być inny”.

Raper jest świadomy swojej różnicy stylistycznej i w pełni ją wykorzystuje, aby wnieść powiew świeżości do francuskiego rapu.

Dzieciństwo.

Gabończyk, urodzony w 1996 roku w Dragon, dzielnicy Libreville, ostatni z rodzeństwa Epembia, od którego niewątpliwie wywodzi pseudonim Epps. Jest synem polityka Noëla Borobo Epembia i młodszym bratem Cama, znanego pioniera rapu gabońskiego (Wannickx, Collectif Systematique).

W 1997 roku jego starszy brat wraca z Francji z walizkami pełnymi kaset, płyt i francuskich magazynów rapowych. Kilka lat później, to właśnie on pokaże Benjaminowi świat francuskiego rapu z najlepszej strony: La Cliqua, Time Bomb, Secteur Ä, Mafia K’1 Fry, Arsenik a także rap nowojorski: Biggie, Jay-Z, Nas.

Muzyczna ewolucja.

Lista pseudonimów zaczynała się od MC Crook, Jazzy, a potem Kesstate, imię, które nosił, gdy jeszcze mieszkał w Gabonie. Pod którym wydał OETLB (On Est Tous Les Best), album z szesnastoma utworami ujawnionymi w 2013 roku.

Następnie w 2016 roku pod pseudonimem Benjamin Franklin wydał dziewięcioutworowy mixtape Noir. W przeprowadzonym wywiadzie dla Thesaurap wspominał, że pseudonim nie był trafiony, szczególnie gdy wyszukiwał swoją ksywkę w YouTube.

W 2021 roku wygląda na to, że dwudziestopięcioletni raper osiągnął trzecią i najlepszą muzyczną ewolucję: Benjamin Epps. W wielu opiniach pojawiają się porównania do Ghostface Killah i Westside Gunn.

Teksty.

Teksty Benjamina Eppsa są bardzo różnorodne.

Trzeba szanować swoich starszych, a przynajmniej swoich rówieśników / przyszedłem pieprzyć obu, więc przynajmniej to jest jasne

Dobra wiadomość, najlepszy raper we Francji jest czarny / Zła wiadomość, najlepszym raperem we Francji jestem ja

Zapytaj Francisa, on słucha 92i Veyron w swoim 206

Z jego strony padają też zaczepki w stronę technicznych raperów: Nekfeu, Alpha, Sneazzy.

A także wyrazy szacunku w stronę weterana sceny:

Booba wydał ostatni album, teraz mogę zasiąść na tronie

Albumy.

W grudniu 2020 roku Benjamin Epps wydał EP-kę zawierającą 6 tytułów o nazwie ”Le futur”. Tej produkcji towarzyszą trzy klipy: ”Samba les Couilles”, ”Kennedy en 2005” i „Plié en 5”. Wszystkie nakręcone w czerni i bieli, są jak jego muzyka: trzeźwe, schludne i bardzo efektowne. Singlem, który zwrócił uwagę większej publiczności jest ”Kennedy en 2005”, który nawiązuje do francuskiego rapera Kennedy, któremu kilkanaście lat temu wróżono wielką karierę. Podobnie jest dziś z Benjaminem.

23 kwietnia 2021 roku młody Gabończyk, wspierany przez Le Chroniqueur Sale, utalentowanego beatmakera i youtubera, którego kanał na YouTube ma prawie 85 000 subskrybentów, wydał nową EPkę: ”Fantôme avec chauffeur”. Płyta zawiera 7 utworów, między innymi ”Dieu bénisse les enfants (Niech Bóg błogosławi dzieci)”, który bardzo szybko zawitał na listach radiowych. Wspomniany kawałek trafił do Top 10 utworów miesiąca Le Bon Son. Epps trafił na pierwsze strony gazet, udzielił wielu wywiadów, między innymi Mehdi Maizi – jednemu z najbardziej znanych dziennikarzy zajmujących się francuskim rapem. Trasa koncertowa 2021 również wygląda imponująco, kilkadziesiąt koncertów do końca roku.

Zwrotki gościnne.

Francuski producent Vladimir Cauchemar zaprosił do współpracy Benjamina Eppsa. Utwór nosi tytuł Blizzard, podkład idealnie wpasował się w stylistykę rapowania Eppsa.

Klip z udziałem Benjamina u rapera Sam’s. Gospodarz numeru wystąpił w znanym serialu Validé, emitowanym w Canal+ w 2020 roku.

Gościnka z początku 2021 u Cham Rapper.

Kolejna gościnka u Dinosa. Tym razem bez wideoklipu.

Przyszłość.

Znany magazyn muzyczny „Les Inrocks” postawił odważną tezę, że ​​”Benjamin Epps jest najlepszą rzeczą jaka mogła przydarzyć się francuskiemu rapowi w 2021 roku”. Sam raper potwierdza że pracuje nad kolejną Epką oraz albumem. My z niecierpliwością czekamy na to co zaserwuje nam Benjamin.

Poniżej lista najpopularniejszych utworów Benjamina Eppsa w Spotify:

Autor:
Łukasz Cisek

Zobacz także