fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Kim jest Dosseh?

Kim jest Dosseh?

by Tymek
812 wyświetleń

Kim jest Dosseh?

Już w najbliższy piątek usłyszymy nowy singiel Malika Montana “Click Clack Bang” z Dosseh. Utworowi będzie towarzyszył nagrany w Paryżu klip. Z tej okazji, chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę tego mniej znanego w Polsce, ale uznanego we Francji rapera…

Dosseh Dorian N’Goumou urodził się w styczniu 1985 w Orleans (departament 45), w rodzinie z korzeniami kameruńsko-togijskimi. Jest przyrodnim bratem Pit’a Baccardi, jednej z największych gwiazd francuskiego rapu przełomu lat 90tych i 2000. To właśnie u jego boku Dosseh zadebiutował na scenie w 2003 roku na mixtape “Pit au Mic”.

W 2004 roku wziął udział w produkcji mixtape’u i DVD “Bolide Vol.1” na którym pojawili się m.in. Pit Baccardi, K.Ommando Toxik, Marginal Sosa, Stereo Blackstarr, Futuristiq czy Lalcko. Młodziutki Dosseh nie marnował szans jakie dał mu los i zaznaczył swoją obecność na wielu mixtape’ach i kompilacjach takich jak: Seria Talents Fachés (którą produkuje Ikbal – młodszy brat Rohff’a), Street Lourd (projekt zrealizowany przez członków Mafia K’1Fry – DJ Mosko, Teddy Corona i Mista Flo), albumie super-grupy Noyau Dur (wspólny projekt Arsenik, Pit’a Baccardi i Neg’ Marrons) czy producenckim albumie Spike Miller – One Beat…

W 2008 roku Dosseh wyprodukował kolejną część “Bolide Vol.2” z udziałem czołówki aktualnej sceny – Pit Baccardi, Despo, Médine, Youssoupha, Smoker, Ol Kainry czy Rim’K (113).

W czerwcu 2009 roku, Dosseh otrzymał możliwość pojawienia się z solowym numerem na mixtape Booby “Autopsie vol. 3”. Dzięki tym projektom, Dosseh stał się jedną z największych wschodzących gwiazd ówczesnej francuskiej sceny. Nic dziwnego, że starał się kontynuuować swoją solową karierę i w wraz z DJ Medi Med (oficjalny dj Booby w tamtych latach) wypuścili mixtape “DesperaDoss”, na którym obok zbioru najlepszych występów od 2004 roku, znalazło się 7 niepublikowanych numerów, które wyprodukował The Prodfather.

Po wydaniu dwóch części mixtape Summer Crack (w 2011 i 2012).

W 2013 roku Dosseh poszerzył swój zakres działania, tworząc ścieżkę dźwiękową do autobiograficznego filmu Karma. Film przedstawia rozterki młodego rapera, który musi wybierać pomiędzy karierą muzyka a ulicznym życiem. W filmie oczywiście pojawia się też liczna reprezentacja francuskiego rapu – Niro, Sofiane, Escobar Macson czy Seth Gueko.

W międzyczasie Dosseh realizuje też mnóstwo gościnnych występów ze ścisłą czołówką sceny – Ol’Kainry, Niro, Still Fresh, Nakk Mendosa, Sofiane, Ghetto Fabulous Gang, Joke, Lino czy Seth Gueko.

W 2014 starania rapera dostrzega francuski oddział Def Jam, który podpisuje rapera. Ten odwdzięcza się hitowym singlem “Le Coup du patron”, u boku Gradur i Joke.

Wierny formatowi mixtape’ów, w marcu 2015 roku wydaje kolejny zatytułowany “Perestroïka”. Ale już w następnym roku, po dwunastu latach kariery, wydaje wreszcie swój pierwszy album, zatytułowany “Yuri”. Na płycie gościnnie pojawili się czołowi francuscy rapowi – Nekfeu i Booba, a także Amerykanin Young Thug i Kanadyjczyk Tory Lanez.

Półtora roku później, w lipcu 2018 roku, raper z Orleanu powrócił z płytą “Vidalo$$a”, na której znalazły się duety z Boobą, Vegedream, Lacrim i Kalash’em, a także single “VLT”, “KFC” i diamentowy singiel “Habitué”.

Rok później ukazuje się reedycja płyty “Vidalo$$a 4.5” z 10 nowymi utworami, a także mixtape Summer Crack 4, na którym znalazł się platynowy singiel “L’odeur du charbon” z Maes oraz złoty singiel “Thaïlande” w którym gości podopieczny Booby – Bramsito.

Niedawno Dosseh zapowiedział swój nowy album “Propagande”, który do tej pory promują trzy single utrzymane w drill’owym stylu – “A45”, “Place de l’étoile” z udziałem Gazo i “Famiglia è Grande”.

Zobacz także