Strona Główna NewsyAktualności Ukazał się niesamowity album Pone skomponowany tylko za pomocą oczu

Ukazał się niesamowity album Pone skomponowany tylko za pomocą oczu

by Tymek
433 wyświetleń

Ukazał się niesamowity album Pone skomponowany tylko za pomocą oczu

Guilhem Gallart znany szerzej jako Pone, to producent związany z legendarną francuską grupą Fonky Family. Ta marsylska grupa zdobyła serca fanów francuskiego rapu w drugiej połowie lat 90tych wraz z albumem “Si Dieu veut” który zyskał status klasyka i zyskał status podwójnej złotej płyty. Po dwóch kolejnych albumach, dwóch EPkach i solowych projektach, zespół rozpadł się w 2007 roku.
Przy okazji zapraszamy do sprawdzenia anegdot Pone na temat swojej dyskografii.

W 2015 roku życie Pone zmieniło się bezpowrotnie. Zdiagnozowano u niego ciężką chorobę SLA – Stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ta stopniowo dociera do neuronów i powoduje osłabienie mięśni, a następnie ich całkowity paraliż. Po kilku latach choroby Pone stracił mowę, nie może korzystać także ze swoich rąk i nóg. W praktyce jest przykuty do łóżka, co nie przeszkadza mu cieszyć się życiem i czerpać radości z rodziny. Od początku roku, dzięki nowym technologiom jest w stanie wrócić do swojej największej pasji i komponować za pomocą swoich oczu.

W ostatni piątek 13 września 2019 ukazał się jego pierwszy instrumentalny projekt “Kate & Me”. To pierwszy w historii świata album, który został w całości skomponowany i zmixowany za pomocą oczu!

Wydany całkowicie za darmo instrumentalny album, zainspirowany jest twórczością Kate Bush, która dla Pone jest „największą artystką ostatnich czterdziestu lat”. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że popowo / rockowy styl angielskiej piosenkarki jest daleki od uniwersum producenta, ale jest wręcz przeciwnie.

Ze swoimi pętlami z lat 80tych i prostymi rytmami niektóre utwory z albumu Kate & Me przypominają najlepsze czasy FF. Nie ma tu potrzeby obecności MC, aby zachować spójność albumu. Sam Pone nie pozostaje zamknięty w schematach, które funkcjonowały za czasu współpracy z Fonky Family: oddaje się eksperymentom i kreuje unikalną atmosferę, odsłaniając aspekty, z których go wcześniej nie znaliśmy. Nie obyło się też do drobnego nawiązania do jego działań z FF – jeden z utworów zatytułowany jest “Not tonight” i oparty jest na tym samym samplu co “Tonight” z kultowego albumu “Art de rue”.

Album “Kate & Me” możecie znaleźć w serwisach streamingowych za darmo lub odsłuchać z listy poniżej.

Zobacz także