fbpx
Strona Główna NewsyAktualności Supreme NTM 22 urodziny klasycznego albumu

Supreme NTM 22 urodziny klasycznego albumu

by Tymek
1680 wyświetleń

Supreme NTM 22 urodziny klasycznego albumu

Supreme NTM klasyk francuskiego rapu

Supreme NTM to czwarty studyjny album grupy Supreme NTM. Wydany w 1998 przez Epic Records jest ostatnim studyjnym albumem w dyskografii grupy. Do dziś uważany jest za jeden z największych klasyków francuskiego rapu.

Geneza płyty

Latem 1997 roku, kilka miesięcy po wydaniu reedycji Paris sous les bombes, Kool Shen i JoeyStarr spotkali się w studiu w Puteaux w Hauts-de-Seine, aby pracować nad czwartym albumem. Aby to zrobić, kompletują mocną ekipę producentów – DJ Spank, który pojawił się już w produkcji Authentik i Paris sous les bombes, a także Madizm, Sulee B Wax, Sully Sefil, Daddy Jokno (Afro Jazz) i Zoxea z Les Sages Poetes de la Rue. Wsparcie producenckie przychodzi też z drugiej strony Atlantyku, na płycie pojawiają się bity LG Experience brata Easy Mo Be, który produkował m.in. Naughty by Nature, Big Daddy Kane czy Shaquile O’Neil oraz Willie Gunz producenta znanego z płyt podziemnego rapera A.D.O.R.
Za adapterami pojawia się niezawodny DJ James i młody DJ Naughty J.

JoeyStarr nie tylko koncentruje się na pisaniu tekstów, ale także dołącza do DJ Spank, aby dołożyć swoją cegiełkę w produkcji płyty – razem obaj panowie tworzą ekipę producencką Boss Of Scandaldz Strategyz (B.O.S.S.). W tym samym czasie Kool Shen zajmuje się również produkcją wykonawczą debiutanckiego albumu Busta Flex w ramach swojej nowej struktury IV My People.

Wśród zaproszonych gości – trzech raperów: Jayhzee a.k.a Jaeyez (z Afro Jazz), Mass i Busta Flex, związanny ze sceną ragga Lord Kossity i piosenkarka Angie Cazaux-Berthias.

Zapowiedź nowego albumu NTM ekscytuje zarówno publiczność, jak i media, tworząc bardzo duże oczekiwania w stosunku do płyty. W studiu pojawia się wielu przyjaciół grupy, a duet testuje na nich swój materiał, tak aby wyselekcjonować możliwie najlepsze numery. Pomimo niewielkich opóźnień i po ciężkich miesiącach pracy nagranie albumu zostało zakończone na początku 1998 roku. Album został następnie zmiksowany w paryskim studio Davout. Po tym, grupa udaje się do Nowego Jorku aby zmasterować materiał w Sterling Sound Studio. Po powrocie do Francji album jest całkowicie skończony i gotowy, by trafić na półki 20 kwietnia 1998 roku.

Zróżnicowana płyta

Suprême NTM to dość zróżnicowany album przechodzący od energicznych utworów, takich jak Back dans les bacs, Seine-Saint-Denis Style, On est encore là (I) czy Hardcore sur le beat do bardziej spokojnych i przemyślanych, takich jak Laisse pas trainer ton fils, That’s my people, C’est arrivé près d’chez toi, Pose ton gun czy Odeurs de souf.

Za sukcesem płyty stoi również świetny dobór singli i klipów:

Laisse pas trainer ton fils

NTM rozpoczynają promocję od mocnego utworu “Laisse pas trainer ton fils” na bicie Soulee B Wax. Kool Shen i JoeyStarr wsparci przez piosenkarkę Angie Cazaux-Berthias, która wykonała refren utworu, raperzy dostarczają dojrzały tekst. W swojej mocnej zwrotce JoeyStarr opowiada o napiętych stosunkach z ojcem i o tym, że uratowała go ulica. Singiel z miejsca staje się hitem, a później również klasykiem francuskiego rapu.

Seine Saint-Denis Style

Prawdziwy hymn departamentu 93. Na mocnym bicie produkcji Daddy Jokno z Afro Jazz, Kool Shen i Joey Starr oddają hołd swoim północnym przedmieściom.

Ma benz

Wyprodukowany przez JoeyStarr i DJ Spank Ma Benz staje się z miejsca hitem. Mocno erotyczny numer z gościnnym występem Lorda Kossity, trafia na cenzurowane, klip wyświetlany jest w tv tylko po 22.

That’s my people

Bit oparty na samplu z Preludium nr 4 Chopina wyprodukował Sully Sefil. Początkowo instrumental miał trafić na debiutancki krążek Busta Flex’a, jednak Kool Shen słysząc ten podkład wie, że jest to idealna produkcja na krążek NTM. Klasyczny numer okraszają w refrenie skrecze z Method Man i Keith Murray.

Pose ton gun

Oparty na świetnym bicie Willie Gunz numer Pose ton gun, wpisuje się idealnie w linię numerów z przekazem jaki znaliśmy z pierwszego singla.

C’est arrivé près d’chez toi

Ostatni z klipów do albumu, pojawia się już przy okazji premiery podwójnego albumu live. Kawałek nagrany z Jaeyez z Afro Jazz na bicie produkcji JoeyStarr i Dj Spank, okraszony jest klipem z zapisu koncertu z paryskiej hali koncertowej Zenith.

Sukces komerycyjny

Supreme NTM 22 urodziny klasycznego albumu
Album Supreme NTM ukazał się 20 kwietnia 1998 roku. Tego samego dnia sprzedało się ok. 40 000 egzemplarzy, dzięki czemu album zajmuje on bezpośrednio pierwsze miejsce na listach sprzedaży. Nic dziwnego, że po paru dniach grupa zgarnia złoto za 100 000 sprzedanych płyt.

Pierwszy singiel grupy, Laisse pas trener ton fils, odniósł wielki sukces, szybko osiągając 120 000 sprzedanych egzemplarzy. W maju album był już podwójnym złotem z 200 000 sprzedanych egzemplarzy, a trzy miesiące później, w sierpniu, przekroczył próg 300 000 egzemplarzy i stał się platynowym krążkiem.

W międzyczasie Kool Shen, Busta Flex i Zoxea, wszyscy trzej członkowie kolektywu IV My People, wydali w lipcu singiel o tym samym tytule, na którym pojawiają się również Lord Kossity i JoeyStarr. Singiel wraz z kliem, okazuje się sukcesem sukcesem i sprzedaje się w ponad 70 000 egzemplarzy. Kilka miesięcy później, w październiku, wysłano kolejny singiel: Ma Benz.
Singiel sprawdza się doskonale i sprzedaje się w liczbie ponad 150 000 egzemplarzy. Tymczasem popularność albumu stale rośnie i pod koniec 1998 roku przekroczył on granicę 450 000 sprzedanych egzemplarzy.

W styczniu 1999 roku ukazał się trzeci singiel grupy „That’s my people”. Podobnie jak poprzednie, singiel został dobrze przyjęty przez publiczność, nawet jeśli sprzedaje się gorzej niż pierwszy. Nieco później, w czerwcu, wychodzi czwarty singiel Pose ton gun, który działa całkiem nieźle pod względem sprzedaży.

Wreszcie, na początku 2000 r., Kiedy pojawia się DVD NTM Live au Zenith zostało wydane w Pose ton gun, singlu i klipie „Zbliża się do domu”, składającym się z obrazów z życia w Zenith w Paryżu na 24 i 25 listopada 1998 i DVD Authentiques trafiły na ekrany. W tym samym roku album Supreme NTM przekroczył 600 000 egzemplarzy, stając się podwójną platyną i niewątpliwie największym sukcesem grupy.

Do dzis sprzedaż albumu przekroczyła 800 000 egzemplarzy.

Tournee

Supreme NTM 22 urodziny klasycznego albumu

93 Party

Supreme NTM ogłasza trasę koncertową po całej Francji pod nazwą 93 Party od 24 maja 1998 r. z pierwszą datą w Tuluzie. Podczas tej trasy grupa wykonuje serię 1,5-godzinnych koncertów z supportami przed oraz koncertem DJ-a przez całą noc w drugiej części. Głównymi aktorami sceny są oczywiście Kool Shen i JoeyStarr, którzy dają z siebie wszystko, aby jak najlepiej reprezentować swój album. Na supporcie usłyszeć można Lorda Kossity, a zwłaszcza Bustę Flex, który jest w trakcie promocji debiutanckiego albumu wydanego w lutym. Zoxea i Sully Sefil zaproszeni przez rapera również dołączają do występów. Po koncertach, stery przejmuje trzech DJ-ów, którzy wsparli raperów w traise i szykują swoje show. DJ James, DJ Naughty i DJ Goldfingers są w centrum uwagi i mają za zadanie atakować gramofony do wczesnych godzin porannych. 93 Party pojawia się w dużych miastach, takich jak Tuluza, Bordeaux, Nantes, Lille, Strasburg, Nancy, Lyon, Montpellier i Marsylia.

Po tournee w listopadzie 1998 pojawia się limitowana EP’ka 93 Party z 6 numerami nagranymi live podczas tej trasy.

NTM tour 98

Kilka miesięcy po zakończeniu trasy 93 Party Kool Shen i JoeyStarr znów będą przemierzać kraj, ogłaszając nową trasę o nazwie NTM Tour 98. W planie jest półtoragodzinny koncert i 20 zabookowanych dat w całej Francji jesienią 1998 roku.

Wczesną jesienią Supreme NTM wyjeżdża do studia Pee Wee, aby przygotować i zorganizować nowy koncertowy program. Po kilku ciężkich tygodniach pracy grupa w towarzystwie uczestników znanych z 93 Party oraz Xavier, Neil, David i Ange, czterech tancerzy z Aktuel Force, wraca na scenę w 30 października 1998 roku na Stade de l’Est w Reunionie (terytorium zamorskie Francji). We Francji trasa rozpoczyna się dopiero 12 listopada w Lorient przed ponad 3000 osób. Koncerty następują po sobie w listopadzie i grudniu w Nantes, Nancy, Bordeaux, Lyonie, Tuluzie, a 24 i 25 listopada grupa dwukrotnie wypełnia halę Zenith w Paryżu po raz trzeci i czwarty swojej historii. Z tej okazji grupa zaprosiła Angie Cazaux-Berthias do zaśpiewania wspólnie Laisse pas trainer ton fils, a Jaeyez pojawia się w “C’est arrivé près d’chez toi”. Koncert w Zenith został nakręcony i wydany na VHS, a następnie na DVD w 2000 roku. Trasa kończy się ostatnim koncertem w Genewie 18 grudnia 1998 r. Data ta jest ostatnim koncertem grupy, zanim oficjalnie się rozdzielili.

W 1999 r. zaplanowano, kolejną serię koncertów i koncert NTM na Parc des Princes, ale niestety z powodu problemów prawnych JoeyStarr dalsze koncerty zostały odwołane.

Zobacz także